Na tomto zastavení opět obrátíme pozornost k řece, která dala vzniknout nivě a rozmanitému životu na březích.
Říční niva
Zatímco při vstupu do lesoparku u stadionu jsme Litavku spoutanou betonovým korytem sotva poznávali, v jeho jižní části proudí řeka volněji. V zákrutech, tůňkách a tišinách přirozeného toku pulzuje život.
Do úzké nivy Litavky, tedy do té části území, kterou řeka ovlivňuje, sytí vodou a vytváří tu nánosy, počítáme nejen samotné koryto, ale též břehový lem rozšiřující se až do podoby lužního lesa či vlhkých luk. Přirozená říční niva je vodní zásobárnou, pojme větší objem vody při zvýšených průtocích a zároveň v době s nízkými srážkami zásobuje vodou samotnou řeku.
Vzhledem k charakteru podhorské říčky má Litavka větší sklon k rozvodnění, k němuž dochází buďto na jaře při tání sněhu, nebo při velkých deštích v druhé polovině léta. Udržet co nejvíce vody tam, kam spadla, tedy v říční nivě, je tou nejlepší prevencí před ničivými povodněmi v níže položeném území.
Stromy a louky kolem Litavky
Než se na tomto území usídlil člověk, převládal v říční nivě Litavky lužní les, který vyžaduje vysokou hladinu podzemní vody a čeká na pravidelné záplavy. Světlomilné byliny v takových lesích rozkvétají časně zjara, protože po olistění stromů se v bylinném patře daří spíše stínomilným druhům.
Lužní les představoval pro naše předky území těžko využitelné. Proto neprostupnou džungli plnou malých močálů a hmyzu lidé odvodňovali, odlesňovali a zakládali stavby, které umožňovaly využití vodní síly.
Většina takto vzniklých luk na obou březích řeky byla v majetku jednotlivých mlynářů, kteří každý kousek půdy pečlivě obdělávali a měli nad svými mlýny dokonce i zahrady a chmelničku. Pravidelným kosením pak vznikly druhově bohaté vlhké louky.
Změna nastala až s kolektivním zemědělstvím po druhé světové válce, kdy luční pozemky přestaly být obhospodařovány a pozvolna se změnily na luční lada. Plochy těchto historických luk jsou protkané korytem říčky a většinou již nefunkčními mlýnskými strouhami. Díky řadám olší, které původně vyrostly na jejich březích si můžeme všimnout, kolik mlýnských náhonů a jalových struh tady vlastně bylo.
Porosty olší lepkavých účinně zpevňují břehy vodních toků. Olše jsou také zdrojem potravy pro rozmanité ptactvo, jemuž poskytují přirozené útočiště. Olšiny tu zpestřují další druhy dřevin, zejména javor klen a mléč, dub letní, jasan ztepilý, vrba křehká a v keřovém patru bez černý.
Ptáci žijící v blízkosti Litavky
V blízkosti vodních toků se daří mnoha druhům ptáků, které přitahuje kombinace dostatku potravy, zejména hmyzu, a množství úkrytů v břehových porostech. I kolem Litavky můžeme zaslechnout, jak se z keřů ozývá zpěv pěnic a cvrčilek. S koncem léta však zejména hmyzožraví ptáci odlétají do teplejších krajů.
Račí mor
Do Vyskopeckého rybníka a Litavky na území celého příbramského lesoparku byl zavlečen severoamerický rak pruhovaný. Tento druh přenáší tzv. račí mor, který hubí původní evropské raky. Pokud se račí mor někde vyskytne, uhynou většinou všichni raci v celém toku i jeho dostupných přítocích. Rakům pruhovaným račí moru příliš neškodí.
Původcem nemoci je „plíseň“ Aphanomyces astaci. Roste na těle raků a do vody uvolňuje pohyblivé spory, které napadají další jedince. Spory mohou bez raků přežívat ve vodě či vlhku minimálně týdny. Jedná se o parazita raků – rybám nebo třeba savcům neubližuje – charakteristickým průvodním jevem výskytu račího moru je tak skutečnost, že na lokalitě naleznete pouze uhynulé raky, nikoliv ryby, škeble apod., jako je tomu např. v případě otravy.
Bohužel hrozí postupné vyhynutí raka říčního (a dokonce raka kamenáče) v celém povodí Litavky, které zasahuje až na Křivoklátsko.
Co dělat, aby se nákaza nešířila dál
- Nevypouštějte žádné raky do přírody
- Nepřenášejte ani naše raky do jiných toků. Mohou být nakaženi račím morem.
- Často dezinfikujte rybářskou výstroj.
- Nepřevážejte ani ryby mezi lokalitami s výskytem moru
- V případě podezřelého úhynu raků nebo pro další informace kontaktujte zoologa Hornického muzea v Příbrami